Nominerte 2020
Forestillinger med premiere etter 6. mars 2020 er ikke med i juryens vurdering for sesongen 2019/2020 grunnet koronarestriksjonenes følger for juryens vurderingsgrunnlag.
Beste kvinnelige skuespiller/hovedrolle
Gjertrud Jynge
for rollen som Ales i Trilogien
av Jon Fosse, regi Luk Perceval – Det Norske Teatret
Anne Krigsvoll
for rollen som Winnie i Lykkedager
av Samuel Beckett, regi Anne-Karen Hytten – Nationaltheatret
Madeleine Brandtzæg Nilsen
for rollen som Alice i Dødsdansen
av August Strindberg, regi Fredrik Longva – Trøndelag Teater og Turnéteatret i Trøndelag
Beste mannlige skuespiller/hovedrolle
Øyvind Brandtzæg
for rollen som Edgar i Dødsdansen
av August Strindberg, regi Fredrik Longva – Trøndelag Teater og Turnéteatret i Trøndelag
Preben Hodneland
for rollen som Raskolnikov i Raskolnikov
basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij, dramatisert av Tormod Skagestad, regi Kjersti Horn – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret
Even Stormoen
for rollen som Max i Hjemkomsten
av Harold Pinter, regi Petter Næss – Rogaland Teater
Beste kvinnelige skuespiller/medspiller
Ines Høysæter Asserson
i Til ungdommen
av Linn Skåber, regi Mattis Herman Nyquist – Oslo Nye Teater og Unge Viken Teater
Laila Goody
for rollen som Irina i Måken
av Anton Tsjekhov, regi Hanne Tømta – Torshovteatret/ Nationaltheatret
Ragnhild Tysse
for rollen som Helena i En midtsommernattsdrøm
av William Shakespeare, regi Maria Kjærgaard-Sunesen – Rogaland Teater
Beste mannlige skuespiller/medspiller
Espen Reboli Bjerke
for rollen som Lenny i Hjemkomsten
av Harold Pinter, regi Petter Næss – Rogaland Teater
Emil Johnsen
i Raskolnikov
basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij, dramatisert av Tormod Skagestad, regi Kjersti Horn – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret
Frode Winther
for rollen som Etterforskeren i Raskolnikov
basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij, dramatisert av Tormod Skagestad, regi Kjersti Horn – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret
Beste regi
Kjersti Horn
for Raskolnikov
basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij, dramatisert av Tormod Skagestad, – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret
Fredrik Longva
for Dødsdansen
av August Strindberg – Trøndelag Teater og Turnéteatret i Trøndelag
Luk Perceval
for Trilogien
av Jon Fosse – Det Norske Teatret
Årets forestilling
03:08.38 – Tilstander av unntak
av Tore Vagn Lid, regi Tore Vagn Lid – Transiteatret-Bergen i samarbeid med Det Vestnorske Teateret og Vega Scene
Dødsdansen
av August Strindberg, regi Fredrik Longva – Trøndelag Teater og Turnéteatret i Trøndelag
Før vi dør
av Even Standal Vesterhus, Even Torgan, Fanny Vaager og Tine Skjold i samarbeid med skuespillerne, regi Even Standal Vesterhus og Even Torgan – Antiteatret
Raskolnikov
basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij, dramatisert av Tormod Skagestad, regi Kjersti Horn – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret
Trilogien
av Jon Fosse, regi Luk Perceval – Det Norske Teatret
Beste barneforestilling
Den hemmelige hagen
av Frances Hodgson Burnett, regi og dramatisering Kjersti Haugen – Trøndelag Teater
Ritsj
idé, konsept og regi Katrine Strøm – Katma i samarbeid med Figurteatret i Nordland og Festspillene i Nord-Norge
Wendy & Peter Pan
av Ella Hickson etter J.M. Barries roman, regi Ivar Tindberg – Den Nationale Scene
Beste forestilling for ungdom
Før vi dør
av Even Standal Vesterhus, Even Torgan, Fanny Vaager og Tine Skjold i samarbeid med skuespillerne, regi Even Standal Vesterhus og Even Torgan – Antiteatret
Til ungdommen
av Linn Skåber, regi Mattis Herman Nyquist – Oslo Nye Teater og Unge Viken Teater
Villanda
av Henrik Ibsen, regi Lars Erik Holter – Det Norske Teatret
Beste scenetekst
Even Standal Vesterhus, Even Torgan, Fanny Vaager og Tine Skjold i samarbeid med skuespillerne
for original tekst til Før vi dør
regi Even Standal Vesterhus og Even Torgan – Antiteatret
Fredrik Brattberg
for original tekst til Sørsiden
regi Tyra Tønnessen – Den Nationale Scene
Lars Erik Holter, Ingrid Weme Nilsen og ensemblet
for bearbeidelse av Villanda
av Henrik Ibsen, regi Lars Erik Holter – Det Norske Teatret
Beste scenografi/kostymedesign
Annette Kurz og Ilse Van den Busche
for hhv scenografi og kostymedesign til Trilogien
av Jon Fosse, regi Luk Perceval – Det Norske Teatret
Anette Werenskiold
for kostymedesign til Forelska i Shakespeare
av Marc Norman og Tom Stoppard, regi Cecilie Mosli – Nationaltheatret
Norunn Standal
for scenografi til Drøm om høsten
av Jon Fosse, regi Victoria Meirik – Hålogaland Teater
Beste audiovisuelle design
Tore Vagn Lid, Anders Elsrud Hultgreen, Øystein Nesheim, Arvid Pettersen, Fredrik Rysjedal, Tor Christian Bleikli, Mathias Grønsdal, Terje Isungset og Per Jørgensen
Tore Vagn Lid for audiovisuelt design, komposisjon og musikk; for film, tegning og lys: Anders Elsrud Hultgreen (kamera), Øystein Nesheim, Arvid Pettersen, Fredrik Rysjedal og Tor Christian Bleikli (lys); for lyd Mathias Grønsdal og for musikk Terje Isungset og Per Jørgensen til 03:08.38 – Tilstander av unntak
av Tore Vagn Lid, regi Tore Vagn Lid – Transiteatret-Bergen i samarbeid med Det Vestnorske Teateret og Vega Scene
Honningbarna
for lyddesign og musikk til Jonas
av Jens Bjørneboe, dramatisert av M. H. Hallum, regi Mari Vatne Kjeldstadli – Kilden teater
Sven Haraldsson, Mads Sjøgård Pettersen og Erik Hedin
Sven Haraldsson og Mads Sjøgård Pettersen for videokonsept og Erik Hedin for lyddesign til Raskolnikov
basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij, dramatisert av Tormod Skagestad, – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret