Onsdag 8. juni ble nominasjonene til Heddaprisen 2022 offentliggjort i en pressekonferanse på Det Norske Teatret.

Beste audiovisuelle design

Foto: Alette Schei Rørvik

Camilla Vatne Barratt-Due

for Lyddesign til Den skinnende byen og Bartleby 

Den skinnende byen, tekst og regi Espen Klouman Høiner – Nationaltheatret og Bartleby av Herman Melville, regi Espen Klouman Høiner – Trøndelag Teater

Andrea Grettve, Helge Lilletvedt og Torben Lendorph

Andrea Grettve for filmregi, Helge Lilletvedt for musikalsk ansvar og Torben Lendorph for lysdesign til Lazarus 

av David Bowie/Enda Walsh, regi Stefan Larsson – Den Nationale Scene

Foto: Tale Hendnes

Ingvild Langgård

for lyddesign til Skeleton Woman 

av Becker/Langgård, co-produksjon Black Box teater, BIT Teatergarasjen og Rosendal Teater

Foto: Erika Hebbert & Christophe Loiseau

Xavier Lescat, Vincent Loubière, Raphael Barani, Simon Masson, Guro Skumsnes Moe, Ane Marthe Sørlien Holen, Håvard Skaset og David Lejard-Ruffet

Xavier Lescat og Vincent Loubière for lysdesign, Raphael Barani og Simon Masson for lyddesign, Guro Skumsnes Moe, Ane Marthe Sørlien Holen og Håvard Skaset for musikk og David Lejard-Ruffet for video til Moby Dick 

av Herman Melville, regi Yngvild Aspeli – Plexus Polaire, co-produksjon Nordland Teater, Figurteatret i Nordland, og en rekke internasjonale co-produsenter

Verdensteatret

for audiovisuelt design til Trust Me Tomorrow 

Verdensteatret, co-produksjon Black Box Teater, Ultima Oslo Contemporary Music Festival og Rosendal Teater

Beste scenetekst

Foto: Cecilia Monroy Cuevas

Maritea Dæhlin

for scenetekst til I want to be traditional 

Maritea Dæhlin, co-produksjon Black Box Teater og Grenland Friteater

Foto: Erika Hebbert

Camara Lundestad Joof

for scenetekst til De må føde oss eller pule oss for å elske oss

regi Ole Johan Skjelbred - Nationaltheatret

Foto: Pernille Sandberg

Arne Lygre

for scenetekst til Tid for glede

regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret

Foto: Øyvind Eide

Kingsford Siayor

for scenetekst til Superkid

bearbeidelse og dramaturgi Kristoffer Grønskag, regi Josette Bushell-Mingo, medregi Cici Henriksen – SPKRBOX i samarbeid med National Black Theatre of Sweden og Nationaltheatret

Foto: Marius Fiskum

Nina Wester

for scenetekst til Utvik senior

av Rimfrost produksjoner, co-produksjon Hålogaland Teater, i samarbeid med Nordland Teater, Vokal Nord, Festspillene i Nord-Norge og lokale mannskorister

Beste scenografi/kostymedesign

Foto: Samira Shaterian

Baum & Leahy, Annike Flo og Zofia Jakubiec

Baum & Leahy og Annike Flo for scenografi og Zofia Jakubiec for kostymedesign til kinShips

konsept Ellen Jerstad, koreografi Roza Moshtaghi – Øy, co-produksjon Dansens Hus

Foto: Tale Hendnes

Signe Becker

for scenografi og kostymedesign til Skeleton Woman 

av Becker/Langgård, co-produksjon Black Box teater, BIT Teatergarasjen og Rosendal Teater

Foto: Pernille Sandberg

Nia Damerell og Norunn Standal

Nia Damerell for scenografi og kostymedesign og Norunn Standal for lysdesign til Tid for glede

av Arne Lygre, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret

Foto: Øyvind Eide

Sven Haraldsson

for scenografi og kostymedesign til Blikktrommen 

av Günter Grass, regi Kjersti Horn – Nationaltheatret

Foto: Kristine Jakobsen

Norunn Standal og Synne Reichelt Føreland

Norunn Standal for scenografi og lysdesign og Synne Reichelt Føreland for kostymedesign til Rosmersholm

av Henrik Ibsen, regi Mari Vatne Kjeldstadli– Kilden Teater

Beste barneforestilling

Foto: Samir Madad

Isbilen

av Hedda Sandvig og Don Martin, regi Hedda Sandvig og Cici Henriksen – SPKRBOX i samarbeid med Kloden Teater

Foto: Erika Hebbert

Karons sandkasse

av Familien Sandsund Lie, regi Torkil Sandsund – Teater Innlandet

Foto: Josh Lake

kinShips

konsept Ellen Jerstad, koreografi Roza Moshtaghi – Øy, co-produksjon Dansens Hus

Foto: Signe Fuglesteg Luksengard

Mio, min Mio

av Astrid Lindgren, regi Erlend Samnøen – Trøndelag teater

Foto: Signe Fuglesteg Luksengard

Patricks triks

av Kristo Šagor, regi Terje Skonseng Naudeer - Brageteatret i samarbeid med Den Nationale Scene

Beste forestilling for ungdom

Foto: Ola Vatn

DJ Pedo

av Even Torgan, Even Vesterhus og Fanny Vaager i samarbeid med skuespillerne, regi Even Torgan – Antiteatret

Jungelen
Foto: Lars Opstad

Jungelen

tekst og regi Hilde Brinchmann – Tigerstadsteatret i samarbeid med Oslo Nye Teater og Den Kulturelle Skolesekken i Oslo

Foto: Marius Fiskum

Pitbull-Terje og kampen mot barnevernet

av Endre Lund Eriksen, regi Morten Røsrud – Hålogaland Teater

Foto: Øyvind Eide

Superkid

av Kingsford Siayor, bearbeidelse og dramaturgi Kristoffer Grønskag, regi Josette Bushell-Mingo, medregi Cici Henriksen – SPKRBOX i samarbeid med National Black Theatre of Sweden og Nationaltheatret

Foto: Andreas Roksvaag

Tordivelen flyr i skumringa

av Maria Gripe, regi Miriam Prestøy Lie – Det Vestnorske Teateret

Beste kvinnelige skuespiller/medspiller

Foto: Dag Jenssen

Sara Fellman

for rollen som Gjertine i Slåttekar i himmelen 

av Edvard Hoem, regi Bentein Baardson – Teatret Vårt og Det Norske Teatret

Kjersti Dalseide

for rollen som Alma i Persona 

av Ingmar Bergman, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret

Foto: Lars Opstad

Helle Haugen

for rollen som Amanda i Glassmenasjeriet

av Tennessee Williams, regi Ilene Sørbøe – Oslo Nye Teater

Foto: Marie von Krogh

Ragnhild Arnestad Mønness

i Soga om oss

av Kristin Auestad Danielsen, regi Victoria Meirik – Rogaland Teater

Foto: Pernille Sandberg

Thea Lambrechts Vaulen

for rollen som Ei ekskone/Ein eksmann i Tid for glede 

av Arne Lygre, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret

Beste mannlige skuespiller/medspiller

Foto: Camilla Jensen

Torbjørn Davidsen

i Fem forestillinger om døden

av De Utvalgte, co-produksjon Black Box Teater og Rosendal Teater

Eirik del Barco Soleglad

i Morgenstjernen 

av Karl Ove Knausgård, regi Linus Tunström – Den Nationale Scene

Eirik del Barco Soleglad har gjort en rekke produksjoner innenfor drama, revy, opera, komedie og musikaler. De siste årene har han vært ved Den Nationale Scene og medvirket i blant annet «Diktatorfruene», «Mørketid» og «Peder Påske».

Les mer Lukk
Foto: Erika Hebbert

Kyrre Hellum

i Lehmantrilogien 

av Stefano Massini, regi Maren E. Bjørseth – Det Norske Teatret

Foto: Pernille Sandberg

Preben Hodneland

for rollen som Eit eg/Eit anna eg i Tid for glede 

av Arne Lygre, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret

Foto: Simen Ulvestad

Jan Sælid

for rollen som Ken i The look

konsept Susie Wang, tekst og regi Trine Falch – Susie Wang og Nationaltheatret

Beste mannlige skuespiller/hovedrolle

Foto: Signe Fuglesteg Luksengard

Kenneth Homstad

for rollen som Parsifal i Parsifal

av Lukas Bärfuss, regi Mina Salehpour – Trøndelag Teater

Kenneth Homstad er utdannet fra Teaterhøyskolen i Amsterdam. Han har samarbeidet med performance- og scenekunstnere i Norge, Nederland og Danmark (bl.a. Blood for Roses, Inge Roseboom, Germain Kruip) og hatt oppgaver ved Det Norske Teatret og Den Nationale Scene. På Trøndelag Teater debuterte han i Lisa Lies «Blue Motell». Senere har Homstad hatt sentrale oppgaver på Trøndelag Teater, i «Adrian Posepilt», «Moby Dick», «Dager under» og «Lille Eyolf». Kenneth Homstad har også iscenesatt egne forestillinger ved Hetveem Theater i Amsterdam.

Les mer Lukk
Foto: Øyvind Eide

Herbert Nordrum

for rollen som Hamlet i Hamlet

av William Shakespeare, regi Johannes Holmen Dahl – Nationaltheatret

Foto: Øyvind Eide

Kingsford Siayor

i Superkid 

av Kingsford Siayor, bearbeidelse og dramaturgi Kristoffer Grønskag, regi Josette Bushell-Mingo, medregi Cici Henriksen – SPKRBOX i samarbeid med National Black Theatre of Sweden og Nationaltheatret

Foto: Øyvind Eide

Olav Waastad

for rollen som Oskar i Blikktrommen

av Günter Grass, regi Kjersti Horn – Nationaltheatret

Bjørn Willberg Andersen

for rollen som Thomas Newton i Lazarus

av David Bowie/Enda Walsh, regi Stefan Larsson – Den Nationale Scene

Beste kvinnelige skuespiller/hovedrolle

Foto: Erika Hebbert

Julie Bjørnebye

for rollen som Maja i Karons sandkasse

av Familien Sandsund Lie, regi Torkil Sandsund – Teater Innlandet

Foto: Erika Hebbert

Selome Emnetu

 i De må føde oss eller pule oss for å elske oss

av Camara Lundestad Joof, regi Ole Johan Skjelbred – Nationaltheatret

Foto: Pernille Sandberg

Laila Goody

for rollen som Ei mor/Ei anna mor i Tid for glede

av Arne Lygre, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret

Foto: Arild Moen/Tingh

Kjersti Botn Sandal

for rollen som Marianne i Scener fra et ekteskap

av Ingmar Bergman, regi Tatu Hämäläinen – Teatret Vårt

Foto: Øyvind Eide

Kjersti Tveterås

for rollen som Jane Eyre i Jane Eyre

av Charlotte Brontë, regi Eline Arbo – Nationaltheatret

Kjersti Tveterås er utdannet ved Statens Teaterhøgskole, KHiO (2008-2012). Hun debuterte ved Trøndelag Teater, der hun blant annet spite Laura Isaksen i «Bør Børson», Akab i «Moby Dick» og tittelrollen i «Jeanne d'Arc». Ved Nationaltheatret har hun blant annet spilt i «Seks roller søker en forfatter» og «Dyrene i Hakkebakkeskogen». Det siste året har hun spilt Hedvig i «Vildanden + En folkefiende - Enemy of the Duck» og Sonja i «Reisen til julestjernen», og hun har medvirket i «Dekameronen».

Les mer Lukk

Beste danseforestilling

Foto: Paulina Tamara Cid/Ursula Kaufmann

In First Person - The Dance

av Daniel Mariblanca – 71Bodies, co-produksjon BIT Teatergarasjen, Carte Blanche, Dansens Hus

Foto: Tale Hendnes

How to die – Inopiné

av Mia Habib – Mia Habib Productions i samarbeid med Norrlandsoperaen Umeå, co-produksjon Black Box teater, Dansens Hus, BIT Teatergarasjen, Rosendal Teater, DansiT

Foto: Tale Hendnes

Metasexy

av Inés Belli – Inés Belli i samproduksjon med Dansens Hus

Foto: Yaniv Cohen

Nororoca

av Lia Rodrigues – Carte Blanche

One Of A Kind

Foto: Erik Berg

One of a kind

av Jiří Kylián – Den Norske Opera & Ballett

Beste musikkteaterforestilling

Assassins

musikk og sangtekster Stephen Sondheim og manus John Weidman, regi Markus Virta – Den Nationale Scene

Foto: Nina Holtan

Mor av en nasjon

av Nosizwe Baqwa, regi Zeze Kolstad – Nosizwe Baqwa i samarbeid med Riksscenen og SPKRBOX

Foto: Erik Berg

Barberen i Sevilla

av Gioachino Rossini med libretto av Cesare Sterbini, regi Jetske Mijnssen – Den Norske Opera & Ballett

Foto: Tovita Razza

Stardust

av Hilde Louise Asbjørnsen og Teodor Janson, regi Mattias Carlsson og Teodor Janson – StarWorks og Sweet Morning Music

Foto: Thor Brødreskift

Djevelen og eg

av Frode Grytten, regi Lasse Kolsrud – Det Vestnorske Teateret

Beste regi

Foto: Erika Hebbert

Maren E. Bjørseth

for Lehmantrilogien

av Stefano Massini – Det Norske Teatret

Foto: Pernille Sandberg

Johannes Holmen Dahl

for Tid for glede 

av Arne Lygre – Det Norske Teatret

Johannes Holmen Dahl fullførte sin mastergrad i regi ved Teaterhøgskolen (KHIO) i 2015, og hans diplomoppgave var å sette opp Georg Büchners satiriske lystspill "Leonce og Lena" for Trøndelag Teater. Siden den gang har han stått for to oppsetninger ved Dramaten i Stockholm, av Fosses "Barnet" og Enquists "I lodjurets timma", og to oppsetninger ved Aalborg Teater, av Houellebecqs "Underkastelse" og Molières "Don Juan". For det norske frigruppekompaniet Grande Produksjoner regisserte han barneforestillingen "Kakerlakken med den stygge frakken". Johannes Holmen Dahl var senest aktuell med "Antigone" av Sofokles på Det Norske Teatret i vårsesongen 2018. Han ble nominert til Heddaprisen 2017 for sin regi av Arne Lygres "La deg være" for Nationaltheatret.

Les mer Lukk
Foto: Øyvind Eide

Kjersti Horn

for Blikktrommen

av Günter Grass - Nationaltheatret

Foto: Paulina Tamara Cid/Ursula Kaufmann

Daniel Mariblanca

for In First Person - The Dance

av Daniel Mariblanca – 71Bodies, co-produksjon BIT Teatergarasjen, Carte Blanche, Dansens Hus

Foto: Signe Fuglesteg Luksengard

Mina Salehpour

for Parsifal 

av Lukas Bärfuss – Trøndelag Teater

Beste teaterforestilling

Foto: Erika Hebbert

De må føde oss eller pule oss for å elske oss

av Camara Lundestad Joof, regi Ole Johan Skjelbred - Nationaltheatret

Foto: Camilla Jensen

Fem forestillinger om døden

av De Utvalgte, co-produksjon Rosendal Teater og Black Box teater

Foto: Simen Ulvestad

The Look

konsept Susie Wang, tekst og regi Trine Falch – Susie Wang og Nationaltheatret

Foto: Pernille Sandberg

Tid for glede

av Arne Lygre, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret

Foto: Marius Fiskum

Utvik Senior

tekst og regi Nina Wester – av Rimfrost Produksjoner, co-produksjon ved Hålogaland Teater, i samarbeid med Nordland Teater, Vokal Nord, Festspillene i Nord-Norge og lokale mannskorister

Årets Hedda

Foto: Marius Fiskum

Utvik Senior

tekst og regi Nina Wester – av Rimfrost Produksjoner, co-produksjon ved Hålogaland Teater, i samarbeid med Nordland Teater, Vokal Nord, Festspillene i Nord-Norge og lokale mannskorister

Særlig kunstnerisk innsats

Statsteatret Atter Ein Konge

Statsteatret

Foto: Stig Havard Dirdal

Statsteatret

for prosjektet «Norge 1066-2066»

Heddakomiteens ærespris

Mira Zuckermann

Mira Zuckermann

Les mer Lukk